• 0

Overeenkomsten en minderjarigheid.

Hallo Allemaal,

 

Twee dingen met één gelijk thema: het aangaan van een overenkomst als minderjarige.

 

Je bent minderjarig en je neemt diensten af van een BV. Hiervoor teken je een overeenkomst. Je laat je ouders niet tekenen en je hebt ook geen recht van handlichting.

 

Je bent minderjarig en je levert diensten aan een bedrijf of persoon. Met of zonder overeenkomst.

 

De vragen:

Als afnemer en minderjarige, is de overeenkomst rechtsgeldig als wel de facturen zijn voldaan?

Als leverancier en minderjarig, als jij diensten aanbied, kan jij dan nog zeggen: "tsja maar ik was minderjarig dus de overeenkomst is niet geldig". En als er toch diensten geleverd zijn, dat hiervoor gewoon voor betaald dient te worden (door de afnemer/opdrachtgever van de minderjarige dus).

 

Ben benieuwd, Jelmer.

Link naar reactie

Aanbevolen berichten

3 antwoorden op deze vraag

  • 0

Volgens mij is het zo dat dit soort overeenkomsten wel rechtsgeldigheid hebben, maar dat ze vernietigbaar zijn. Achteraf zou dus gesteld kunnen worden dat de overeenkomst vernietigd moet worden omdat een van de partijeen niet handelsbevoegd was ten tijde van het aangaan van de overeenkomst.

 

Ik denk niet dat het uit maakt of facturen wel of niet betaald zijn, en of goederen/diensten geleverd zijn. Ik vraag me af er nog een verjaringstermijn voor vernietiging van dit soort overeenkomsten geldt.

Verbind.nl 'Zonder wrijving geen glans'
Link naar reactie
  • 0

Dat ligt aan het soort overeenkomst. Een minderjarige heeft in het algemeen toestemming nodig van zijn wettelijke vertegenwoordiger om een rechtshandeling (overeenkomst) aan te gaan. Maar hier zijn uitzonderingen op. Voor geld met betrekking tot studie of levensonderhoud bijvoorbeeld. Een overeenkomst kan volgens mij ongedaan gemaakt worden indien dat in het belang van de minderjarige is.

 

Let erop dat of je nu wel of geen overeenkomst hebt er soms voor de wet toch sprake is van een arbeidscontract. Of dat nu op papier staat of niet. Een minderjarige heeft toestemming van zijn ouders nodig om een arbeidscontract aan te gaan. In principe geldt dat als de minderjarige vier weken heeft gewerkt en de ouders niet hebben geprotesteerd dit als machtiging geld. Als de ouders de machtiging hebben verleend kunnen ze die niet zomaar weer intrekken. Een minderjarige werknemer staat dan in alle opzichten gelijk met een meerderjarige werknemer.

 

Volgens mij hangt het betalen van facturen af of de minderjarige handelsbekwaam is. Is hij / zij dit niet dan zal je niet betaald worden. In het tweede geval zal je denk ik moeten betalen voor de diensten die al geleverd zijn, niet meer dan logisch.

Link naar reactie
  • 0

Oké, daar gaan we.

 

Op grond van de wet (Burgerlijk Wetboek) is een minderjarige handelingsonbekwaam (art. 1:234 BW). Voor rechtshandelingen heb je toestemming van je ouders nodig. Dat is niet nodig voor kleine, gebruikelijke rechtshandelingen zoals boodschappen of zo. Ook als je bijvoorbeeld geld van je ouders krijgt voor levensonderhoud of studie, ben je handelingsbekwaam om dit te besteden, aangezien de toestemming van je ouders geacht wordt te zijn gegeven door het ter beschikking stellen van het geld.

 

Op zich zijn rechtshandelingen die je zonder toestemming van je ouders doet wel geldig, maar je ouders kunnen een dergelijke rechtshandeling vernietigen. Dat moet dan binnen 3 jaar nadat jouw ouders bekend zijn geworden met jouw rechtshandeling. Ook kun je dat zelf, namelijk binnen 3 jaar nadat je meerderjarig bent geworden. (art. 3:32 lid 2 en art. 3:52 lid 1 sub a BW). Na de vernietiging dienen over en weer de reeds verrichte prestaties ongedaan te worden gemaakt (jij geeft jouw gekochte computer terug en de verkoper geeft jou je geld terug) voor zover mogelijk.

Je wederpartij (degene met wie je een contract sluit) kan zich niet op deze vernietigbaarheid beroepen, als hij bijvoorbeeld achteraf spijt krijgt van de overeenkomst (staat niet in de wet, maar is jurisprudentie over).

 

Door het risico dat een wederpartij loopt op de vernietiging, is het voor hem/haar niet aanlokkelijk om zaken met je te doen. Dit probleem kun je oplossen door het verzoeken van handlichting aan de Kantonrechter. Je moet dan minstens 16 jaar zijn en toestemming van je ouders hebben voor het verlenen van deze handlichting.

Bevoegd is de Kantonrechter van het gebied waar je ouders wonen, ook al woon je zelf ergens anders. Als minderjarige heb je namelijk een juridische woonplaats die is afgeleid van die van je ouders (art. 1:12 BW). Zie voor de indeling van kantonrechtersgebieden (kantons) verder op www.rechtspraak.nl

Overigens, heb je eenmaal een handlichting die ook betrekking heeft op het voeren van procedures, dan geldt voor te voeren procedures dat jouw eigen woonplaats als je juridische woonplaats geldt (art. 1:235 lid 4 BW).

 

De handlichting moet wel specifiek voor bepaalde doeleinden worden aangevraagd, je wordt dus niet ineens voor alles handelingsbekwaam, dat is onmogelijk.

Door het verkrijgen van handlichting wordt jouw handelingsonbekwaamheid gedeeltelijk opgeheven, namelijk voor de doeleinden/kwesties waarvoor de handlichting is verleend. Is dit de uitoefening van een eigen bedrijf, dan kun je als ondernemer zelf rechtshandelingen verrichten, maar dus alleen die rechtshandelingen die verband houden met de bedrijfsuitoefening.

 

De beschikking waarin de handlichting wordt verleend, moet je publiceren in de Staatscourant en 2 dagbladen die de Kantonrechter voorschrijft (art. 1:237 BW). Het griffierecht voor de procedure (momenteel € 103,00) en de kosten van de advertenties moet je zelf betalen.

Bij de inschrijving van je onderneming bij de KvK moet je ofwel je beschikking van de handlichting en kopie van de publicatie meenemen, ofwel moeten je ouders tekenen voor toestemming.

 

Succes !!

 

Mieke

 

Link naar reactie
Gast
Dit topic is nu gesloten voor nieuwe reacties.
Hide Sidebar
  • Onze Nieuwsflits ontvangen?
    Deze verzenden we elk kwartaal.

  • Wie is er online?
    7 leden, 157 Gasten

  • Breng jouw businessplan naar een higher level!

    Op dit forum worden alle onderwerpen m.b.t. ondernemerschap besproken.

    • Stel jouw ondernemersvragen
    • Antwoorden/oplossingen van collega ondernemers
    • > 80.000 geregistreerde leden
    • > 100.000 bezoekers per maand
    • 24/7 bereikbaar / binnen < 6 uur antwoord
    •  Altijd gratis

  • Ook interessant:

    Ook interessant:

×
×
  • Nieuwe aanmaken...

Cookies op HigherLevel.nl

We hebben cookies geplaatst op je toestel om deze website voor jou beter te kunnen maken. Je kunt de cookie instellingen aanpassen, anders gaan we er van uit dat het goed is om verder te gaan.