(aangepast)

Goedenavond allen, 

Met ons bedrijf hebben we vorig jaar de volgende cijfers behaald: 

Bedrijfsvorm: Vennootschap onder firma 
Verdeling winst: Op basis van percentage 50/50%

Aantal vennoten: 2 

2024
Onderneming:
Opbrengsten: 19.991

Inkoopkosten: 9.112

Financiële baten en lasten: 1.006
Saldo winst-en-verliesrekening: 9.973

 

Voorraden: 500

Liquide middelen einde boekjaar: 38

Totaal activa einde boekjaar: 538

 

Totaal ondernemingsvermogen einde boekjaar: -1.897

Totaal langlopende schulden einde boekjaar: 2.435

Totaal passiva einde boekjaar: 538

 

Vennoot 1

Kapitaalaandeel begin boekjaar: 330
Kapitaalaandeel einde boekjaar: -1.820

Verdeling restant winst: 4.936

Totaal winstaandeel: 4.936

Totaal privé onttrekkingen: 9.228

Totaal privé stortingen: 2.141

 

---

Fiscale winstberekening Vennoot 1: 4.936

 

Vennoot 2

Kapitaalaandeel begin boekjaar: 1.496
Kapitaalaandeel einde boekjaar: 996

Verdeling restant winst: 4.936

Totaal winstaandeel: 4.936

Totaal privé onttrekkingen: 8.617

Totaal privé stortingen: 3.181

 

Fiscale winstberekening Vennoot 2: 4.936

Wijze van berekenen
Voor de waarde kapitaalaandeel einde boekjaar gebruiken we de formule 'Kapitaalaandeel begin boekjaar - priveonttrekkingen + privestortingen + winstaandeel' 

Voor de waarde winstaandeel gebruiken we de formule 'Saldo winst- en verliesrekening / 2' 

Voor de waarde ondernemingsvermogen einde boekjaar gebruiken we de formule 'Totaal activa -  langlopende schulden (aangezien we geen verdere passiva hebben)'

 

Probleem
Wat ik niet helemaal begrijp is hoe de fiscale winstberekening voor beiden vennoten hetzelfde kan zijn terwijl ze beiden een andere kapitaalaandeel hebben en verschillende bedragen hebben ingebracht en hebben onttrokken uit de vof. Klopt er iets niet in de formules die we gebruiken, of wordt er voor de fiscale winstberekening in een vof enkel gekeken naar het saldo winst-en-verliesrekening en de wijze van winstverdeling?

aangepast door Thomas Berg
Link naar reactie
https://www.higherlevel.nl/forums/topic/77404-fiscale-winstberekening-vof/
Delen op andere sites

Aanbevolen berichten

9 antwoorden op deze vraag

  • 0

Winstberekening staat los van privé-onttrekkingen, -stortingen en eigen -/ vreemd vermogen.

Winst is simpel gezegd de behaalde omzet minus de gemaakte kosten, blijkbaar zijn jullie overeengekomen die winst 50/50 te verdelen, dat is dan het winstaandeel waarover door de respectievelijke vennoten individueel IB-aangifte moet worden gedaan.

Succes & Groet, 

Hans (J.H.) van den Bergh, MSc BEc I HL-Deelnemer en -Moderator I Ontwerp Gedreven Innovatie Strateeg I Gediplomeerd Specialist Arbeidsrecht I Bedrijfsidee? Toets het Grátis: HIERMEE!

  • 0
(aangepast)

Goedemiddag en bedankt voor je bericht Hans. Dus onderstaande berekening is correct:
 

Link naar berekening: Berekening.png *

Mijn vraag rust dan, wat is het nut van het berekenen van het kapitaalaandeel begin en einde boekjaar per vennoot als de fiscale winstberekening met het kapitaalaandeel toch altijd op hetzelfde nummer als de verdeling restant winst uitkomt in ons geval? 

Is het kapitaalaandeel dus enkel van belang wanneer we besluiten de winst te verdelen op basis van kapitaalinbreng in plaats van 50/50% winstverdeling?

*Het lukt me niet om de foto bij te voegen.

aangepast door Thomas Berg
  • 0

Stel dat jouw inbreng op 60% gewaardeerd kan worden en dat van de vennoot op 40%, dan zou je dat ook als verdeling van de winst kunnen overeenkomen.

Succes & Groet, 

Hans (J.H.) van den Bergh, MSc BEc I HL-Deelnemer en -Moderator I Ontwerp Gedreven Innovatie Strateeg I Gediplomeerd Specialist Arbeidsrecht I Bedrijfsidee? Toets het Grátis: HIERMEE!

  • 0
1 uur terug, Thomas Berg zei:

Is het kapitaalaandeel dus enkel van belang wanneer we besluiten de winst te verdelen op basis van kapitaalinbreng in plaats van 50/50% winstverdeling?

De winstverdeling is meestal gebaseerd op de totaalinbreng per firmant en die bestaat uit arbeid, vakkennis en risico. Een firmant kan minder uren werken, maar brengt meer vakkundigheid mee. Beide firmanten zijn hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden van de VOF. Iemand die minder uren werkt in de VOF en minder betaald krijgt is wel voor de 100% aansprakelijk voor de verplichtingen en de schulden van de VOF en dat zal financieel toch gewaardeerd moeten worden.

Ingebracht kapitaal (en kapitaalopname) is slechts een momentopname van de bezittingen en schulden (het vermogen) ... met winst of winstverdeling heeft het niets te maken.

Косара - Счетоводни и консултантски услуги / Cosara - Biuro Rachunkowe i Doradztwo Podatkowe

Instead of Thinking Outside the Box, Get Rid of the Box.

  • 0
(aangepast)

Dank voor jullie reacties heren. Ik probeer meer inzicht te krijgen in hoe wat boekhoud technisch verwerkt wordt en sommige termen en rekenwijzen zijn me nog onbekend. Wat betreft de winstverdeling is 50/50 iets waar zowel ik als mijn vennoot op dit moment 100% achterstaan, ongeacht hoeveel we individueel onttrekken of inbrengen. Zoals Cosara aangeeft brengen we meer in dan alleen uren en geld, wat voor beiden vennoten genoeg is om het minimale verschil in uren en het saldo prive onttrekkingen en stortingen nietig te verklaren. 

Waar het me hoofdzakelijk om draait is dat de IB aangifte correct wordt ingevuld en dat de correcte nummers meegenomen worden naar het volgend jaar. En in de berekening van het kapitaalaandeel viel het me op dat, zoals Cosara aangeeft, het kapitaal niks met de winst of winstverdeling te maken heeft. 

6 uur geleden, Cosara zei:

Ingebracht kapitaal (en kapitaalopname) is slechts een momentopname van de bezittingen en schulden (het vermogen) ... met winst of winstverdeling heeft het niets te maken.


En zoals ik elders op het forum heb gelezen, het dus niks met de te betalen belasting over de fiscale winstberekening te maken heeft.

Quote

Nee je betaald over het winstaandeel. Het kapitaalsaandeel is nodig voor de dubbele check in de vermogensvergelijking.

 

Dus om het in Jip en Janneke taal te concluderen, in de huidige winstverdeling 50/50 zijn mijn bovenstaande berekeningen correct (Berekening.png) en moet ik zo de aankomende inkomstenbelasting invullen? En bereken ik dus het kapitaalaandeel puur ter controle (aangezien de fiscale winstberekening per vennoot altijd op het zelfde bedrag als de winstaandeel per vennoot uitkomt) óf voor in de toekomst mochten we dan besluiten het winstaandeel te verdelen op basis van kapitaalinbreng.

Mocht we ooit de wijze van verdeling van het winstaandeel willen veranderen naar een verdeling op basis van kapitaalinbreng, hoe kunnen we dit dan het beste berekenen?

aangepast door Thomas Berg
  • 0
(aangepast)
38 minuten geleden, Thomas Berg zei:

Dus om het in Jip en Janneke taal te concluderen (...)

 

Het kwartje valt kennelijk niet:

 

De winstverdeling kan in principe zijn zoals jullie willen. Maar wel in overeenstemming met elkaar!

 

Dus dat kan 50/50 zijn, of iets heel anders.

 

Daarnaast is de inbreng (of opnamen!) van kapitaal belangrijk:

 

Stel dat A 1000,- ingebracht heeft en B 5000,- (en er verder geen opnamen geweest). 

Vervolgens is de winst (als dat 50/50 zou zijn) verdeeld en het eind kapitaal 26.000,- is (want de winst is 20.000,-).

 

Dan heeft A dus een kapitaal van 11.000 en B van 15.000 in de VOF.

 

Zo simpel is het. In Jip en Janneke taal.

 

 

 

 

 

aangepast door shoptillyoudrop
typo

"What, me worry?"

  • 0
15 minuten geleden, shoptillyoudrop zei:

Het kwartje valt kennelijk niet:

Ik ben dankbaar voor je geduld en de uitleg in Jip en Janneke taal. Voor een leek kan het berekenen van kapitaalaandelen, eigen vermogen, winstverdelingen soms een uitdaging zijn en zijn fora zoals dit een fijne vraagbaak. 

  • 0
(aangepast)
13 uur geleden, Thomas Berg zei:

Voor een leek kan het berekenen van kapitaalaandelen, eigen vermogen, winstverdelingen soms een uitdaging zijn en zijn fora zoals dit een fijne vraagbaak. 

 

Het is nogal onhandig om als ondernemer 'leek' op het gebied van boekhouden te zijn, want je bent wettelijk verplicht een sluitende administratie te voeren waaruit blijkt hoeveel belasting verschuldigd is.

 

Dat soort kennis stelt jullie bovendien in staat om in de onderneming te kunnen (bij-)sturen en is o.a. gratis beschikbaar via het 'Handboek ondernemen' van de Belastingdienst en via onze partner (zie banner op deze website) Ondernemersplein.

 

Op een vraagbaak als ons Forum (zie Forumregels) wordt van deelnemers verwacht dat basiskennis (van bijvoorbeeld boekhouden, rechtsvormen, e.d.) zelf wordt opgedaan i.p.v. stukje bij beetje hier op te halen.

aangepast door Hans van den Bergh
Typfout aangepast

Succes & Groet, 

Hans (J.H.) van den Bergh, MSc BEc I HL-Deelnemer en -Moderator I Ontwerp Gedreven Innovatie Strateeg I Gediplomeerd Specialist Arbeidsrecht I Bedrijfsidee? Toets het Grátis: HIERMEE!

  • 0
(aangepast)
2 uur geleden, Hans van den Bergh zei:

 

Het is nogal onhandig om als ondernemer 'leek' op het gebied van boekhouden te zijn, want je bent wettelijk verplicht een sluitende administratie te voeren waaruit blijkt hoeveel belasting verschuldigd is.

Absoluut. Misschien is het woord ‘leek’ de verkeerde keuze, ik refereerde enkel naar iemand die niet zoals een fiscalist iedere dag in deze materie zit. 

 

Dat je een basis kennis moet hebben van hoe je bedrijf boekhoudtechnisch in elkaar steekt en hoe je aangifte moet doen lijkt me vanzelfsprekend, anders kun je het beter uitbesteden aan iemand anders. 
 

Ik zoek enkel bevestiging of ik het correct begrijp en het is een bewuste keuze sommige vragen ‘in Jip en Janneke taal’ te formuleren en er op door te vragen. Dat is niet omdat het kwartje niet valt,  maar omdat er niet altijd de specifieke antwoorden worden gegeven waar je als topic starter naar op zoek bent. 
 

Zoals de vraag:

23 uur geleden, Thomas Berg zei:

Dus onderstaande berekening is correct:
 

Link naar berekening: Berekening.png *


Waarop een antwoord ‘Klopt, je begrijpt het goed’ of ‘Klopt niet, want…’ waardevolle feedback kan zijn.

Aan de andere kant begrijp ik ook weer dat dit daar het forum niet voor is, om elkaars boekhouding te gaan lopen corrigeren. Dan kun je het, zoals hierboven genoemd,

Quote

beter uitbesteden aan iemand anders. 

 

Maar het lijkt me helder en ik ben dankbaar voor alle hulp! 

aangepast door Thomas Berg

Maak een account aan of log in om te reageren

Je moet een lid zijn om een reactie te kunnen achterlaten

Account aanmaken

Registreer voor een nieuwe account in onze community. Het is erg gemakkelijk!

Registreer een nieuw account

Inloggen

Heb je reeds een account? Log hier in.

Nu inloggen
Hide Sidebar
  • Wie is er online?
    8 leden, 249 Gasten

  • Breng jouw businessplan naar een higher level!

    Op dit forum worden alle onderwerpen m.b.t. ondernemerschap besproken.

    • Stel jouw ondernemersvragen
    • Antwoorden/oplossingen van collega ondernemers
    • > 80.000 geregistreerde leden
    • > 100.000 bezoekers per maand
    • 24/7 bereikbaar / binnen < 6 uur antwoord
    •  Altijd gratis

  • Ook interessant:

    Ook interessant:

×
×
  • Nieuwe aanmaken...

Cookies op HigherLevel.nl

We hebben cookies geplaatst op je toestel om deze website voor jou beter te kunnen maken. Je kunt de cookie instellingen aanpassen, anders gaan we er van uit dat het goed is om verder te gaan.