Beste Damien,
Dat is voor eenieder een persoonlijke afweging (e.g., afrekenen verkoop werkmij. in privé of niet en/of je nu of later ook als 'digital nomad' emigreert) als ondernemer om een (holding) BV tussen jouw en de Estse OÜ te plaatsen, maar laat het kristalhelder zijn op basis van hetgeen Joost aangeeft over feitelijke leiding dat je bij en voor de Belastingdienst vooraf (middels een 'ruling') of tijdens een controle moet kunnen aantonen dat je je aan de Nederlandse belastingwetgeving hebt gehouden én niet te weinig belasting hebt betaald.
Dit laatste is namelijk de reden waarom overheden bepaalde (nationale) fiscale spelregels i.e., een spreekwoordelijk spinnenweb hebben opgetuigd. Dus is het ook zaak om een fiscaal eenvoudig bedrijf of professie (IT consultant & developer) te hebben, het simpel te houden én binnen je eigen fiscale comfortzone en die van de Belastingdienst te blijven.
Ook zou ik bij Xolo of een andere 'service provider' i.e., Estse accountant/belastingadviseur navragen of je je OÜ kunt oprichten zonder een e-Residency ID en ik denk dat het antwoord daarop nee is, maar wat zijn de voordelen als je het slim en binnen de fiscale spelregels aanpakt?
Een OÜ kent geen vennootschapsbelasting (vpb) zoals in Nederland over de belastbare winst van een BV wordt geheven. Enkel als je geld uit de OÜ haalt betaal je belasting en geld en winst dat in het bedrijf blijft is dus onbelast.
Op basis waarvan zou je een 'ruling' kunnen aanvragen of achteraf aantonen dat je je aan de Nederlandse belastingwetgeving hebt gehouden?
Belastbare winst van de OÜ blijft jaarlijks onder de €15.000 en is niet meer dan €75.000 over vijf fiscale periodes i.e., jaren. In Nederland ben je dan namelijk ook vrijgesteld van vpb.
De belastbare winst kan je drukken door naast de regulier aftrekbare bedrijfskosten jezelf en je zakelijke partner een salaris uit te keren, die je als 'non-tax resident' van Estland onbelast mag uitkeren aan jezelf, welke je in Nederland netjes als IB-inkomen opgeeft en je zakelijke partner in het land waar hij fiscaal ingezetene is.
In Nederland en Estland ben je niet verplicht een dividend uit te keren. Geen dividend dus ook geen dividendbelasting. Dividend uitkeren kan maar daar betaal je 20% Estse 'income tax' over en daar zitten ook specifieke spelregels aan vast zoals je hebt kunnen lezen via de hyperlink belasting hierboven.
Je aanmerkelijk belang geef je in je IB-aangifte netjes aan in Box 2.
Los van het bovenstaande kan je ook aandragen dat de feitelijke leiding niet alleen bij jou ligt maar maar voor een deel of helemaal niet als jouw zakelijke partner alle beslissingen als CEO neemt en jij "slechts" 'developer' en aandeelhouder bent.
1 BV is geen OÜ/BV hoeft juridisch (bestuurdersaansprakelijkheid) of fiscaal (afrekenen in privé) geen horde te zijn. Voor bestuurdersaansprakelijkheid kan je je verzekeren en fiscaal kan het wellicht eenvoudiger zijn als je overweegt om 'digital nomad' te worden, maar zoals ik begon sommige keuzes kunnen enkel een persoonlijke overweging zijn.
Zoals al eerder op dit forum aangedragen 'keep it simple' en blijf vooral binnen je eigen comfortzone.
Je kan er uiteraard ook voor kiezen om in Nederland te gaan ondernemen, want qua zakelijke digitale infrastructuur doen wij niet onder voor Estland. NL Werkmij. BV en daarboven jij je eigen NL management BV en jouw zakelijke partner een Estse OÜ. Over een simpel antwoord i.e., besparen van een epistel hierboven gesproken.
Waar Estland wel een 'front runner' in is is dat je persoonlijk alles digitaal met de overheid (privé én zakelijk) kan regelen met je ID en ze hebben bijvoorbeeld een 'flat tax' als IB.
Succes met je overwegingen en je nieuwe onderneming.