Ga naar inhoud

Je eigen hobby meenemen in het bedrijfsleven?

Geplaatst:

Yeoj

Dag mensen van het higherlevel forum,

 

Ik ben al een aantal maanden/jaren aan het oriënteren wat voor baan ik later wil gaan nemen. Natuurlijk kunnen jullie mij hier niet veel bij helpen, echter ik heb wel een aantal vraagjes over een mogelijk 'idee' dat ik heb. Eerst even wat achtergrond informatie over mij, misschien dat dat van pas komt.

 

Ik ben een 5e jaars VWO-leerling (met uiteraard economie, M&O en cursus boekhoude) en ik word dinsdag 17 jaar. Ik zit al jaren te twijfelen over mijn loopbaan in de toekomst. Wil ik het bedrijfsleven ingaan en voor een bedrijf werken? of wil ik een baan nemen waar ik mijn hobby (het modelleren en animeren van computer gemaakte beelden in bijvoorbeeld films en spelletjes) kan uitoefenen? Nou moeten jullie eerlijk weten dat ik het bedrijfsleven-achtige baan zie als de loopbaan waar ik veel meer kan gaan verdien, maar wel een stuk minder leuk is. Ik zit dus constant te twijfelen tussen een leuke maar minder goed betaalde baan en een baan die minder leuk is maar erg goed verdient. Wat maakt mij (en mijn toekomstige gezin?) 'in the long run' het gelukkigst? Maar oke, dit zijn niet echt vragen die jullie kunnen beantwoorden. Jullie kunnen hoogstens zeggen dat ik alleen iets moet gaan doen wat ik zelf leuk vind of dat ik niet in het bedrijfsleven moet gaan omdat ''als je het niet leuk vind dan schop je het toch niet ver''.

 

Echter de laatste paar weken zit ik met een idee. Het idee om een onderneming te starten die in verband staat met mijn hobby. Dus in dit geval een onderneming die zich bezig houdt met digitale visuele effecten. Denk hierbij aan Weta digital, het bedrijf die de special effects van de films zoals Avatar en Lord of the Rings heeft verzorgd. Nou begin ik mij steeds meer te focussen op deze 'mogelijke' loopbaan. Nu komen hier wel een aantal vraagjes bij kijken.

 

Nou heb ik ergens op dit forum en op andere plekken gelezen dat om een succesvolle onderneming te starten, het erg handig is om een aantal jaren werkervaring te hebben op het gebied van het bedrijfsleven. Dus eerst een paar jaar voor een bedrijf werken om inzicht te krijgen op het bedrijfsleven en om 'contacten' op te bouwen. Ik heb voor mezelf een aantal mogelijke loopbaan 'wegen' uitgestippeld om het succesvolst later een onderneming te starten in the field of digital visual effects.

 

1: Eerst een bachelor studie bedrijfskunde doen (of zal het beter zijn om er meteen een masteropleiding bij te pakken?). Vervolgens bij werken om de nodige ervaring/informatie/contacten op te bouwen. Terwijl ik werk bij een bedrijf volg ik een avond/bij-studie digital visual effects HBO opleiding. Als ik hiermee klaar ben en ik heb genoeg ervaring opgebouwd, dan begin ik met het starten van een eigen onderneming. Met deze weg leg ik meer nadruk op het bedrijfskundige ervaring, mogelijk is dan dat ik te weinig weet van mijn 'dienst' die ik lever.

 

2: Begin meteen met een digital visual effects HBO opleiding. Daarna ga ik voor een 'digital visual effects' bedrijf werken en verdiep mij in deze 'art'. Hierdoor word ik een echte professional in dit vak en krijg hierdoor dus veel te weten over de dienst die ik in mijn onderneming wil gaan leveren. Terwijl ik dit doe ik een avondopleiding bedrijfskunde om mij de basis van het bedrijfsleven uit te leggen. Daarna begin ik met het opstarten van mijn eigen onderneming. Met deze weg leer ik meer de dienst die mijn bedrijf moet gaan leren (dus hopelijk hogere kwaliteit van het product), maar minder van het bedrijfsleven zelf.

 

3: Hetzelfde als weg 1, alleen hierbij ga ik helemaal niks leren over 'digital visual effects', omdat dit misschien helemaal niet nodig is. Deze weg lijkt me wel het minst interessant, want hierbij betrek ik dus mijn hobby helemaal niet bij mijn 'werk'. Echter ik denk dat er genoeg ondernemingen zijn waar de hoge pieten niet op de hoogte zijn van hun eigen product of dienst.

 

Zou één van jullie mij kunnen helpen door te zeggen welke van deze wegen het meest praktisch is? Of eventueel een andere 'weg' voorstellen? Dit is tot nu toe de belangrijkste vraag die in mijn hoofd dwarrelt.

 

Dank u.

 

P.S. Ik wist niet precies waar ik dit bericht moest gaan plaatsen, maar dit leek me de geschikste plaats. Excuses als ik het in het verkeerde sub-forum heb geplaatst.

Featured Replies

Geplaatst:

Hans van den Bergh

  • Moderator

Beste Yeoj,

 

Welkom hier! Om kort in te gaan op jouw vragen: er is geen geijkte weg! Kijk naar ondergetekende: diverse functies in loondienst bij overheid en bedrijfsleven en op diverse manieren ondernemer (geweest), nu inmiddels hard op weg naar 'Abraham'.

 

Of kijk naar een Ben Woldring: met 14 jaar was hij al hard op weg om succesvol ondernemer te worden, en is dat ook geworden.

 

Ik hoop dat ik met deze 2 uitersten je vraag heb beantwoord. Het gaat er vooral om wie je bent, waar je voor staat en hoezeer je daarvoor wilt gaan! Dat jij je dit op je 17e af kunt en durft te vragen, vind ik in ieder geval een goed teken, compliment!

 

Succès en groet,

 

Hans

Succes & Groet, 

Hans (J.H.) van den Bergh, MSc BEc I Innovatiestrategieën Ontwerper I HL-Deelnemer en -Moderator I Gediplomeerd Specialist Arbeidsrecht I Bedrijfsidee? Toets het Grátis: HIERMEE!

Geplaatst:

Remon van Ommen

Beste Yeoj,

 

Allereerst uiteraard van harte welkom op het forum. Zoals Hans al aangeeft is er een grote mate van diversiteit op jouw vragen. Vele mensen hebben hun eigen weg gevolgd, maar het feit dat je op deze leeftijd hier al bij stil staat is alleen maar positief omdat je nu nog ''blanco'' bent en je dus beide kanten op kunt gaan. Zo kun je ook gaande weg erachter komen of het ondernemerschap je aanspreekt en voor je is weggelegd of je toch liever in loondienst gaat.

 

Nou moeten jullie eerlijk weten dat ik het bedrijfsleven-achtige baan zie als de loopbaan waar ik veel meer kan gaan verdien, maar wel een stuk minder leuk is. Ik zit dus constant te twijfelen tussen een leuke maar minder goed betaalde baan en een baan die minder leuk is maar erg goed verdient. Wat maakt mij (en mijn toekomstige gezin?) 'in the long run' het gelukkigst? Maar oke, dit zijn niet echt vragen die jullie kunnen beantwoorden.

 

Ik zou dit eerder formuleren dat in loondienst bij een bedrijf je over een lange periode genomen meer ‘’zekerheid’’ geeft t.o.v. het ondernemerschap waarbij het ondernemersrisico om de hoek komt kijken. Wat het salaris betreft, hier kun je moeilijk uitspraken over doen, je kunt als ondernemer meer verdienen (mits het ‘’goed’’ gaat) dan wanneer je in loondienst gaat. Moeilijk om hier uitspraken over te doen, omdat er verschillende functies in een bedrijf zijn en ieder bedrijf anders is.

 

Jullie kunnen hoogstens zeggen dat ik alleen iets moet gaan doen wat ik zelf leuk vind of dat ik niet in het bedrijfsleven moet gaan omdat ''als je het niet leuk vind dan schop je het toch niet ver''.

 

Dat klopt! Het grootste deel van je leven bestaat nu eenmaal uit werken dus dan kun je maar beter iets doen wat je leuk vind ;). Daarnaast zul je ook moeten kijken naar je kwaliteiten en karakteristieken. Ik wil je niet ontmoedigen (absoluut niet!) maar het ondernemerschap is niet voor iedereen weg gelegd (leert de praktijk). Uiteraard kun je dit opvullen om je zwakke kanten op het gebied van ondernemerschap aan te vullen door de juiste mensen achter je te hebben (waar een wil is, is een weg). Er zijn verschillende testjes op internet die je wellicht ook op school krijgt aangeboden maar vaak is de praktijk de beste leerschool om hierachter te komen.

 

Nou heb ik ergens op dit forum en op andere plekken gelezen dat om een succesvolle onderneming te starten, het erg handig is om een aantal jaren werkervaring te hebben op het gebied van het bedrijfsleven. Dus eerst een paar jaar voor een bedrijf werken om inzicht te krijgen op het bedrijfsleven en om 'contacten' op te bouwen. I

 

Het feit dat je op deze leeftijd hier al over nadenkt, biedt in mijn optiek juist kansen, bijv. ‘’student ondernemer’’. Je hoeft niet direct grootschalig te beginnen, maar je kunt op deze manier juist proeven van het ondernemerschap en stapsgewijs groeien naarmate je jezelf ontwikkeld door hetgeen allemaal op je pad komt. Mocht het falen dan is dat ook geen ramp omdat je aanloopkosten beperkt zijn (leergeld). Door dit proces in te gaan kun je alleen maar meer leren (praktijkervaring), je neemt meer bagage mee voor de toekomst. Zowel op het gebied van ondernemen als in de branche waarin je later misschien wilt werken. Vanuit een dergelijk standpunt kun je er dus alleen op voorruit gaan! Naast het optimisme moet je natuurlijk wel verdiepen in financiële bijkomstigheden en de eventuele risico's die je gaat lopen.

 

In ieder geval als je echt iets wilt moet je er gewoon voor gaan!

 

Succes!

 

Groet,

 

Rémon

 

REYA Consultancy, improve your business

REYA Design, imagination becomes reality

Follow me @ twitter, REYA_Consultant

 

http://nl.linkedin.com/in/remonvanommen

Geplaatst:

Yeoj

  • Auteur

Beste Rémon en Hans,

 

Allereerst bedankt voor jullie reactie! Het heeft me behalve informatie ook veel motivatie gegeven.

 

Beste Yeoj,

Welkom hier! Om kort in te gaan op jouw vragen: er is geen geijkte weg! Kijk naar ondergetekende: diverse functies in loondienst bij overheid en bedrijfsleven en op diverse manieren ondernemer (geweest), nu inmiddels hard op weg naar 'Abraham'.

 

Of kijk naar een Ben Woldring: met 14 jaar was hij al hard op weg om succesvol ondernemer te worden, en is dat ook geworden.

 

Hmm, er is inderdaad geen vaste weg die ik zou MOETEN nemen. Ik snap inderdaad dat als iets niet goed uitwerkt, dan kan ik eventueel ook later nog op iets anders overstappen met mijn behaalde diploma's. Alleen kan ik mezelf niet met Ben Woldring vergelijken, want hij kwam met een revolutionair idee dat meteen aansloeg. Een onderneming die zich bezighoud met digital visual effects is nou niet echt bepaald revolutionair en heeft veel kennis, voorbereiding en ervaring nodig. Ik hoop dat ik doormiddel van werken bij bepaalde bedrijven aan deze ervaring kan komen.

 

 

Ik zou dit eerder formuleren dat in loondienst bij een bedrijf je over een lange periode genomen meer ‘’zekerheid’’ geeft t.o.v. het ondernemerschap waarbij het ondernemersrisico om de hoek komt kijken. Wat het salaris betreft, hier kun je moeilijk uitspraken over doen, je kunt als ondernemer meer verdienen (mits het ‘’goed’’ gaat) dan wanneer je in loondienst gaat. Moeilijk om hier uitspraken over te doen, omdat er verschillende functies in een bedrijf zijn en ieder bedrijf anders is

Ja hier heb je inderdaad gelijk in. Als je bij een bedrijf werkt heb je meer zekerheid. Ik bedoelde echter met mijn post het volgende: Zal ik kiezen voor een bedrijfskundige-baan bij een bedrijf als bijvoorbeeld een register-accountant (hoog salaris, maar hoogstwaarschijnlijk minder leuk dan een baan waar je hobby in voorkomt). Of zal ik kiezen voor een baan als animator/modeller(minder goed salaris, maar wel een STUK leuker). Ik kon niet kiezen tussen deze twee keuzes, toen kwam ik tot de conclusie dat een combinatie van deze twee misschien de beste oplossing is voor mij (dus een onderneming die zich bezig houd met dit modelleren/animeren. Natuurlijk heb je wel een punt dat er een kans bestaat dat deze onderneming een stuk minder gaat verdienen dan een baan als modelleren!

 

Dat klopt! Het grootste deel van je leven bestaat nu eenmaal uit werken dus dan kun je maar beter iets doen wat je leuk vind ;). Daarnaast zul je ook moeten kijken naar je kwaliteiten en karakteristieken. Ik wil je niet ontmoedigen (absoluut niet!) maar het ondernemerschap is niet voor iedereen weg gelegd (leert de praktijk). Uiteraard kun je dit opvullen om je zwakke kanten op het gebied van ondernemerschap aan te vullen door de juiste mensen achter je te hebben (waar een wil is, is een weg). Er zijn verschillende testjes op internet die je wellicht ook op school krijgt aangeboden maar vaak is de praktijk de beste leerschool om hierachter te komen.

Ik weet inderdaad dat ondernemerschap niet voor iedereen is weggelegd. Ikzelf denk dat ik wel aardig kan denken als een ondernemer. Ik vind zelf dat ik redelijk wat inzicht heb op economische en bedrijfskundige problemen. Ik moest ook laatst een bedrijfsplan maken voor het vak M&O. Ik heb daar redelijk veel tijd ingestoken en ben erachter gekomen dat ik er niet slecht in was en dat het best wel leuk was! Natuurlijk zal ik pas in de praktijk erachter komen of ik de kwaliteiten heb die een ondernemer goed maakt.

 

Het feit dat je op deze leeftijd hier al over nadenkt, biedt in mijn optiek juist kansen, bijv. ‘’student ondernemer’’. Je hoeft niet direct grootschalig te beginnen, maar je kunt op deze manier juist proeven van het ondernemerschap en stapsgewijs groeien naarmate je jezelf ontwikkeld door hetgeen allemaal op je pad komt. Mocht het falen dan is dat ook geen ramp omdat je aanloopkosten beperkt zijn (leergeld). Door dit proces in te gaan kun je alleen maar meer leren (praktijkervaring), je neemt meer bagage mee voor de toekomst. Zowel op het gebied van ondernemen als in de branche waarin je later misschien wilt werken. Vanuit een dergelijk standpunt kun je er dus alleen op voorruit gaan! Naast het optimisme moet je natuurlijk wel verdiepen in financiële bijkomstigheden en de eventuele risico's die je gaat lopen.

Bedankt voor de link. Ik heb even zitten kijken voor dat studenten ondernemerschap. Maar ik ben tot de conclusie gekomen dat de onderneming die ik wil gaan starten iets te veel ervaring vereist als animeren/modelleren om meteen al als student te gaan beginnen. Animeren/modelleren is namelijk iets waar je erg lang voor moet oefenen/leren en wordt ook vaak in teams gedaan. Dus ik zou in mijn eentje nooit echt een 'filmpje' of iets dergelijks kunnen maken.

Wel zou ik een paar mede studenten kunnen verzamelen die in hetzelfde geïnteresseerd zijn. Dan zou een andere (kleine) film/game bedrijf ons kunnen 'inhuren' om hen te helpen met het animeren en modelleren van hun film/game. Dan zijn we zegmaar een kleinschalig 'outsourcing' (uitbesteding) ondernemingpje. Daarna zouden we kunnen uitbreiden tot een grotere onderneming van mezelf.

 

Bedankt voor de reacties, tijdens het schrijven kwam ik opeens op het idee van dat 'outsourcing'. Misschien moet ik dat idee nog even kijken of ik dat kan uitbreiden.

 

 

Is er verder nog iemand die mij wat kan toelichten op de 'wegen' die ik mogelijk kan nemen? Is er eentje die jullie meer aanspreekt of beter zal zijn voor mijn (mogelijke) toekomstige onderneming?

Geplaatst:

Gast649382020

Hallo Yeoj,

Uiteraard goed dat je hier degelijk over nadenkt. Ben zelf ook pas bijna 18 en weet dus als geen anders in welke fase jij je nu bevindt. Ik zou zeggen; laat het op je afkomen, is het beste wat je kunt doen. Ik heb de 'fout' gemaakt erna te gaan zoeken en te achterhalen wat iets voor mij zou zijn. Uiteindelijk heb ik wel bereikt wat ik wou bereiken, maar wel met een omweg. Laat het dus op je afkomen, praat met mensen die dezelfde interesses hebben en zoek veel informatie op. Schrijf een ondernemingsplan, hoeft niet eens perfect en volledig, en leg dat eens voor aan bijvoorbeeld je docent M&O. Heb ik destijds ook gedaan en heeft me heel veel hulp verschaft. Door al een ondernemingsplan te schrijven ga je niet alleen naar je (toekomstige) bedrijf kijken, maar vooral ook naar jezelf. Je toetst jezelf. Waar liggen mijn sterke punten, waar mijn zwakke punten. Onderken de zwakke en bouw de sterke uit. Zo kom je erachter waar je 'roots' liggen. Toen ik bijvoorbeeld objectief naar mezelf ging kijken, bleek dat ik Communicatief heel vaardig was, maar dat ik bijvoorbeeld ook Dominant was. Daar heb ik van geleerd. Je leert je in dat proces dus vooral zelf kennen, en dat is wat je in deze fase moet doen. Dat concept uitwerken, en je opleiding uitstippelen, dat komt straks wel op je pad, ga eerst kijken waar je echt goed in bent.

 

Succes!

 

 

Philippe

 

Geplaatst:

Remon van Ommen

 

Ik zou dit eerder formuleren dat in loondienst bij een bedrijf je over een lange periode genomen meer ‘’zekerheid’’ geeft t.o.v. het ondernemerschap waarbij het ondernemersrisico om de hoek komt kijken. Wat het salaris betreft, hier kun je moeilijk uitspraken over doen, je kunt als ondernemer meer verdienen (mits het ‘’goed’’ gaat) dan wanneer je in loondienst gaat. Moeilijk om hier uitspraken over te doen, omdat er verschillende functies in een bedrijf zijn en ieder bedrijf anders is

Ja hier heb je inderdaad gelijk in. Als je bij een bedrijf werkt heb je meer zekerheid. Ik bedoelde echter met mijn post het volgende: Zal ik kiezen voor een bedrijfskundige-baan bij een bedrijf als bijvoorbeeld een register-accountant (hoog salaris, maar hoogstwaarschijnlijk minder leuk dan een baan waar je hobby in voorkomt). Of zal ik kiezen voor een baan als animator/modeller(minder goed salaris, maar wel een STUK leuker). Ik kon niet kiezen tussen deze twee keuzes, toen kwam ik tot de conclusie dat een combinatie van deze twee misschien de beste oplossing is voor mij (dus een onderneming die zich bezig houd met dit modelleren/animeren. Natuurlijk heb je wel een punt dat er een kans bestaat dat deze onderneming een stuk minder gaat verdienen dan een baan als modelleren!

 

Om even iets op te helderen zodat je niet in de mist gaat :). Je conclusie geeft al aan dat je het graag wilt combineren, maar toch wil ik even iets aankaarten. Je zal verhoudingsgewijs vast meer verdienen als RA dan een animator/modeller. Ik ''persoonlijk'' ben van mening dat je zoiets niet echt moet meenemen omdat zoals ik al aangaf het grootste gedeelte van je leven bezig bent met werken. Als je in zo'n geval kiest voor het geld kom je jezelf op ten duur tegen omdat je zoiets niet gaat volhouden. Daarnaast zul je accountancy ook echt leuk moeten gaan vinden om door de studie te komen, het percentage dat het hier niet haalt of afhaakt is namelijk aanzienlijk en dat is natuurlijk zonde van die jaren. Daarnaast ben ik ook van mening dat je vaak ergens ''beter'' in bent wat je leuk vind, waardoor je jezelf hoger op kunt werken in een organisatie, al is het enkel de motivatie en enthousiasme die je ervoor uitstraalt. Wanneer je iets doet voor het geld dan ben je vaak slechter gemotiveerd en krijg je alleen satisfaction van je salaris wat volgens de personeelswetenschap een korte satisfaction (prikkel) geeft en niet in verhouding staat tot echte voldoening. Het negatieve verband van het salaris is zelfs groter, het werkt eerder als een dissatisfaction dan een satisfaction omdat het salaris eerder te laag is dan te hoog voor vele.

 

Om nu al voor zekerheid te kiezen kun je het beste een universitaire opleiding gaan volgen (welke je echt aanspreekt naast het modelleren) zodat wanneer het modelleren/animator verkeerd uitpakt je altijd ergens op kan terug vallen (mocht je echt geen idee hebben kun je me hiervoor wel een PM sturen, dan komen we er samen wel uit). In je vrije tijd kun je dan gaan verdiepen in de materie van animator en misschien kun je naast je opleiding ook hier iets voor gaan volgen. Je bent dan lekker breed georienteerd en verlies je geen jaren wanneer het mis gaat. Let wel dat je echt iets kiest wat je leuk vind en aanspreekt als vak en niet alleen het salaris omdat je dan een hele moeilijke tijd tegemoet gaat in je studie en als je klaar bent vervolgens ook in je werk, niet echt de toekomst muziek waar je op naar zoek bent lijkt me.

 

Groet,

 

Rémon

REYA Consultancy, improve your business

REYA Design, imagination becomes reality

Follow me @ twitter, REYA_Consultant

 

http://nl.linkedin.com/in/remonvanommen

Gast
Dit topic is nu gesloten voor nieuwe reacties.

Maak een account aan of log in om te reageren

Je moet een lid zijn om een reactie te kunnen achterlaten

Account aanmaken

Registreer voor een nieuwe account in onze community. Het is erg gemakkelijk!

Registreer een nieuw account

Inloggen

Heb je reeds een account? Log hier in.

Nu inloggen

Cookies op HigherLevel.nl

We hebben cookies geplaatst op je toestel om deze website voor jou beter te kunnen maken. Je kunt de cookie instellingen aanpassen, anders gaan we er van uit dat het goed is om verder te gaan.